Skip navigation
Ajankohtaista Postilla

Miehikkälän ensimmäinen Postin ulkoautomaatti aukeaa 10.3.

6.3.2025

Avaamme ulkoautomaatin Sale Miehikkälän (Keskustie 3) pihaan 10. maaliskuuta. Kyseessä on Miehikkälän ensimmäinen Postin pakettiautomaatti, ja siinä on yhteensä 50 lokeroa.

Pakettiautomaatista voi noutaa Postin paketteja ja lähettää netissä valmiiksi maksettuja paketteja sekä asiakaspalautuksia. Postin kotimaiset ulkoautomaatit on kehitetty yhteistyössä suomalaisten teknologiakumppaneiden kanssa, ja ne sopivat Suomen ilmastoon. Energian automaatti saa akuista, eikä se tarvitse erillistä verkkovirtaan kytkemistä tai tietoliikennekaapelointeja.

”Olemme iloisia siitä, että saamme Miehikkälään lisää Postin palveluja. Valtaosa asiakkaista käy meillä nykyään noutamassa paketteja, ja automaatti on toimitustavoista suosituin. Uudesta ulkoautomaatista paketin voi noutaa näppärästi itselleen sopivaan aikaan, kellon ympäri”, Postin palvelupisteverkoston verkostopäällikkö Tomi Lehtonen kertoo.

Oma paketti saapuu automaattiin, kun sen valitsee noutopaikaksi verkkokaupassa. Posti palvelee Miehikkälässä myös Toimintakeskus Ratevassa (Keskustie 5 A).

Palvelemme ympäri Suomea noin 2000 automaatilla ja 1100 henkilökohtaisella palvelupisteellä. Automaattien lokeroita meillä on jo lähes 160 000. Kaikkien Postien ja automaattien aukioloajat ja sijainnit voi tarkistaa osoitteesta posti.fi/kartta.